Pravidelná aktualizácia obsahu je silnou zbraňou, ktorá vám pomôže zvýšiť organickú návštevnosť. Vyskúšala som si to v prípadovej štúdii pre podnikateľský podcast Podnicast

Prečo by ste mali pravidelne aktualizovať váš obsah? 

Predstavte si situáciu. 

Dávate si záležať na tom, aký obsah publikujete, aké funkcionality návštevníkom ponúkate, aby sa im ľahšie hľadali informácie, staráte sa, aby všetko fungovalo. Vo vyhľadávaní sa niekomu zjaví váš namakaný článok, ktorý ste v roku 2018 pripravovali a venovali mu (alebo niekto z vášho tímu venoval) niekoľko hodín. 

Lenže sme v roku 2020. Veľa z informácií už nemusí byť pravda. Stránky, na ktoré odkazujete sa zmenili a nefungujú. Návštevník nenájde, čo hľadal a odchádza. 

Celkom škoda, nie? Zjednodušene by sme cyklus článku mohli vyjadriť grafikou, ktorú som si požičala od MOZ

content score
Zdroj: moz.com

Aktualizáciu a publikovanie článkov s novým dátumom by ste mali zaradiť medzi pravidelné obsahové aktivity. Pri práci pre mojich klientov beriem túto aktivitu ako záväzok prinášať návštevníkom ich webstránok aktuálne informácie. Obsah, ktorému sa pravidelne venujete a udržujete ho aktuálny hodnotia vyhľadávače inak, než občasnú úpravu pár viet v texte. Opäť si požičiam grafiku od MOZ: 

frekvencia zmien
Zdroj: moz.com

Aktualizovanie a opätovné publikovanie článkov je často jednoduchší a lacnejší spôsob, ako ponúknuť návštevníkom hodnotný zdroj informácií. Staré články v mnohých prípadoch stačí pozmeniť a výsledky budú prinášať aj naďalej. Úprava článkov je tiež časovo menej náročná, ako vytvoriť nový obsah. 

Ako zistiť, ktorý článok treba aktualizovať? 

Ak ste ešte doposiaľ ešte nepracovali so starším obsahom vašej stránky, skôr, ako sa pustíte do samotnej aktualizácie, nevyhnete sa auditu a zozbieraniu dát

Urobte si jednoduchú tabuľku v Exceli (alebo použite moju) so zoznamom článkov alebo podstránok, ktoré aktuálne máte publikované a pre každú z nich si poctivo pripravte údaje o jej výkone z Google Analytics. Ako skúšobné obdobie si môžete zvoliť napríklad posledný mesiac (prípadne aj viac). 

Základné údaje, na základe ktorých obsah zhodnotíte, sú takého (samozrejme, môžete si ich prispôsobiť podľa svojich potrieb):

tabuľka content audit

Okrem toho odporúčam do zoznamu pridať počty získaných spätných odkazov (nájdete v Google Search Console) a ako sa im darilo na sociálnych sieťach. 

Sami uvidíte, ktorým stránkam sa treba čo najskôr venovať a upraviť ich. 

  • Článok má vysokú návštevnosť, ale aj vysoký bounce rate? 
  • Ľudia strávia na stránke dosť času, no nepreklikajú si ďalšie? Pravdepodobne im neponúkate dostatok možností preklikať sa na ďalšie stránky. 
  • Návštevnosť je dobrá, ale klesajú konverzie? Asi ľudia nenašli, čo hľadali. 
  • Alebo naopak, konverzie pribúdajú a návštevnosť je nízka? Prečo nevyužiť konverzný potenciál a nedostať stránku k viacerým ľuďom. 

To je len niekoľko záverov, ktoré vám pomôžu určiť ďalšie úlohy.  

10 krokov, ako postupovať pri aktualizácii obsahu

Obsahový audit vám pomohol zistiť, čomu sa musíme venovať. Meniť články hlava nehlava nie je riešenie, pretože o pozície vo vyhľadávaní aj návštevnosť, ktorú historicky získali môžete rýchlo prísť. 

Držte sa týchto 10 krokov, aby ste neurobili viac škody ako úžitku

  1. Urobte si krátku analýzu kľúčových slov pre článok. Trendy vyhľadávania sa menia a od pôvodnej publikácie sa mohli objaviť nové kľúčové slová alebo ľudia jednoducho hľadajú viac kľúčové slová, ktoré v článku nemáte.
  2. Nikdy nemeňte URL – stránka by sa tak indexovala nanovo a aktualizácia by stratila význam. 
  3. Nadpis článku je to, čo robí prvý dojem a rozhoduje o prekliku. Dajte si záležať, aby nebol tuctový a obsahoval kľúčové slovo. 
  4. Skontrolujte, či telo článku obsahuje aktuálne tvrdenia a dáta, na ktoré odkazujete. To isté platí aj pre fotky, infografiky, videá či iné grafické prvky v článku. 
  5. Kontrolu gramatiky snáď ani nemusím pripomínať. Na preklepy poslúži tento nástroj, no ak sa nekamarátite s čiarkami alebo ypsilonmi, dajte radšej text skontrolovať korektorovi. 
  6. Skontrolujte, či podnadpisy v článku obsahujú relevantné kľúčové slová, ktoré môžu priniesť viac organickej návštevnosti. 
  7. Overte si, či interné a externé odkazy nesmerujú na neexistujúce stránky. Pomôže vám pri tom napríklad nástroj Dead Link Checker. Mne však nenašiel všetky nefungujúce odkazy, takže si ich radšej kontrolujem manuálne. 
  8. Od kedy bol článok pôvodne publikovaný ste na stránku určite pridali nové stránky, na ktoré môžete odkázať. Interné prelinkovanie starších stránok vytvára prepojenia a zjednodušuje cestu návštevníka za informáciami, ktoré hľadá. Keď mu poskytnete viac relevantných informácií, zvýši sa jeho čas strávený na stránke. 
  9. Medzičasom mohli pribudnúť nové produkty, ktoré môžete spomenúť, alebo ste ľudí smerovali na lead magnet, ktorý už neexistuje. Na konci článku by malo byť relevantné CTA podľa toho, aká akcia by po prečítaní článku mala nasledovať (napríklad preklik do e-shopu, komentovanie). 
  10. Upravte meta popis, ktorý by mal tiež obsahovať hlavné kľúčové slovo a článok publikujte s novým dátumom

Práca však ešte nekončí. Aby ste urýchlili prácu robotov a dali vyhľadávačom signál o aktualizovaní článku, v Google Search Console môžete vyžiadať opätovné indexovanie. Článok opäť odpromujte cez vaše marketingové kanály. 

Prípadová štúdia: Aktualizácia starého článku podcastu Podnicast

Aby ste si nemysleli, že hovorím do vetra, ukážem vám, aké výsledky dokáže priniesť aktualizovanie jedného článku. 

Identifikácia stránky, ktorú budem aktualizovať

Webstránka Podnicast.com má okrem aktuálnych epizód aj niekoľko informačných stránok. Jednou z nich je zoznam najlepších slovenských a českých podcastov. Táto podstránka zároveň prináša najviac organickej návštevnosti. 

Podcastová scéna stále rastie a od pôvodnej publikácie 13. júna 2019 pribudlo veľa kvalitných, ktoré si zaslúžia zmienku v zozname. Peťo Chodelka ma preto oslovil, aby sme aktualizovali práve túto stránku. 

Čo všetko som na stránke zmenila? 

Na úvod som potrebovala zistiť, na aké kľúčové slová sa stránka zobrazuje a aké nové môžem do článku použiť. Použila som nástroje Ahrefs a KW Finder od Mangools.

organické kľúčové slová podnicast apríl

Vznikol tak zoznam kľúčových slov, z ktorých som vytvorila novú štruktúru podnadpisov, ktorá zároveň rozdelila podcasty do kategórii a používala ich ďalej v texte. 

Pôvodne bolo v článku 30 podcastov. Zoznam som rozšírila na 52 (opäť by som vedela pridať ďalšie super podcasty). Dôležité bolo pridať do zoznamu podcasty, ktoré pravidelne zverejňujú nové epizódy. Tiež som sledovala aj vyhľadávací potenciál spojený s názvom podcastu (napr. “podcast boris a brambor”)

V článku je viac ako 400 interných a externých odkazov. Skontrolovala som, či nesmerujú na 404ky alebo neexistujúce weby, pridala som odkazy na epizódy Podnicastu s niektorými tvorcami podcastov, ktoré sa objavili v zozname. 

Na záver som upravila meta popis, uložila zoznam s novým dátumom (21. apríl 2020) a zdieľala opäť na sociálnych sieťach. 

Za mesiac od aktualizovania dosiahol zoznam podcastov: 

  • o vyše 41 % viac celkových relácii z organického vyhľadávania
  • takmer 40 % viac nových čitateľov
  • o 30 % sa zvýšil čas strávený na stránke
  • článok sa zobrazuje na 8 nových kľúčových slov

návštevnosť porovnanie

Porovnanie návštevnosti s odstupom času

Pridávam aj graf organickej návštevnosti s odstupom času, aby ste videli, aké je dôležité neustále aktualizovať najdôležitejšie podstránky vašej webstránky.

Zatiaľ čo prvý mesiac po aktualizácii návštevnosť vyskočila o viac ako 41 %, počas ďalšieho mesiaca pomaličky klesala a v medzimesačnom porovnaní bol počet organických návštev o približne 1,5 % nižší.

organická návštevnosť podnicast máj jún

Pozitívny efekt aktualizácie však môžete vidieť v ďalšom grafe, ktorý porovnáva návštevnosť pred úpravami a 2 mesiace po úprave.

organická návštevnosť podnicast marec jún

Ak si na aktualizovanie obsahu netrúfate sami, ozvite sa mi a pozrieme sa na potenciál podstránok spolu.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.