Aj keď naša spolupráca spočiatku vyzerala ako krátkodobá záležitosť, Agentúra Jaspis sa stala jedným z mojich najobľúbenejších projektov, na ktorom pracujem dodnes. Pravidelnou tvorbou užitočného obsahu, v ktorom vysvetľujeme účtovnícke, daňové alebo mzdové témy zrozumiteľnou rečou, sa nám podarilo osloviť tisícky nových ľudí. 

agentúra jaspis

Všetko začalo na jar 2017 

Agentúra Jaspis školí účtovníkov už 20 rokov a pravidelne otvára kurzy vo viac ako 15 mestách po celom Slovensku. Jej učebňami už prešlo viac ako 50 000 absolventov. 

V marci 2017 ma konateľ Ondrej Ševčík oslovil, či by som im pomohla upraviť texty na predajných stránkach jednotlivých kurzov, aby sa viac páčili klientom aj vyhľadávačom. Texty sme aktualizovali, pomohla som aj s niekoľkými menšími úlohami.

V tom čase bolo na stránke aj niekoľko starých článkov, no vo firme nebol nikto, kto by mohol pravidelne prispievať. Tak som Ondrejovi navrhla, že sa do tvorby obsahu veľmi rada pustím. 

agentúra jaspis kurzy účtovníctva a daní

Obsahový marketing: Aj odborné témy sa dajú písať zrozumiteľne

Agentúra organizuje okrem kurzov s ekonomickým zameraním aj gastro kurzy, potrebovali sme si najprv zadefinovať pre koho a čo budeme písať. 

Obsahu, ktorý len cituje zákony je na internete dosť. Chceli sme vysvetliť odborné témy tak, aby ich pochopila začínajúca účtovníčka aj podnikateľ, ktorý často nemá ani potuchy, čo od neho jeho účtovníčka žiada.

Účtovníctvo a dane sú živý organizmus, o nové témy preto nie je núdza. V spolupráci s lektormi a daňovými poradcami píšeme o sezónnych témach, novinkách z oblasti daní a účtovníctva alebo riešime otázky, na ktoré sa klienti pýtajú najviac. Zároveň sa tak podarilo vytvoriť priestor na propagáciu produktov agentúry. 

Dôležité bolo interné prelinkovanie článkov, ktoré predtým na stránke takmer vôbec neexistovalo. Vytvorila som viac prepojení medzi informačnými článkami a predajnými stránkami a čitatelia tak získali viac možností, kde si môžu prečítať zaujímavé informácie k téme. 

Články sme zdieľali na Facebooku a oživili tak “zabudnutý” profil, vďaka ktorému sa obsah dostal k novým a novým čitateľom. Okrem toho sme zdieľali zaujímavé články z iných webov, videá, novinky o kurzoch, zľavách a zorganizovali sme aj live stream z kurzu Základy účtovníctva zadarmo. Facebook sa stal silný komunikačný kanál, kde máme týždenne 8 – 10 dopytov na kurzy. 

S článkami stále pracujeme a na webe nezapadajú prachom

Na stránke už bolo niekoľko starších článkov, ktoré mali organickú návštevnosť, no informácie boli neaktuálne. Spolu s písaním nového obsahu som postupne aktualizovala aj staré články, ktoré sa posunuli vyššie vo vyhľadávaní. O priebežné aktualizácie nie je núdza, pretože zákony a pravidlá sa menia neustále. 

Aj staršiemu obsahu sa oplatí venovať pozornosť, čo potvrdzuje (okrem iného) aj jedna vtipná príhoda. Pred odchodom na dovolenku som si dala za cieľ, že stihnem prerobiť článok o chybách v daňovom priznaní.

Robila som to naozaj na poslednú chvíľu a hneď v pondelok po návrate som si našla mail, v ktorom redaktorka Hospodárskych novín žiadala o autorizáciu, aby mohla použiť článok do ich prílohy o daniach. 

Skúsili sme nové obsahové formáty

Niektoré témy si priam žiadali spracovanie do infografiky, ktorú sme neskôr použili aj na offline aktivity.

Spolu s animátorom som pripravila aj niekoľko explainer a produktových videí a bez akejkoľvek propagácie sme získali prvé objednávky aj z YouTube.

Kvalitné spätné odkazy

Nie som síce žiadny SEO guru, ale z predchádzajúcich projektov viem, ako kvalitné spätné odkazy dokážu pomôcť obsahu v prirodzenom vyhľadávaní. Zapojili sme sa do diskusií, získali niekoľko odkazov z blogov, guest postov či spravodajských webov. 

Výsledky spolupráce

  • + 131 % v reláciách z prirodzeného vyhľadávania 2018 vs. 2019

agentúra jaspis návštevnosť

  • + 164 % v reláciách z prirodzeného vyhľadávania 2017 vs. 2019 (prvé články sme publikovali počas leta 2017)

agentúra jaspis návštevnosť 2017 vs. 2019

  • + 43 % jedinečných zobrazení 2018 vs. 2019
  • + 92 kľúčových slov v TOP 3 organických výsledkov Google (1/2018 vs. 12/2019)
  • 25 % medziročný nárast obratu 2018 vs. 2019 (aby som bola objektívna, za nárast nemôžem len ja sama, ale aj ďalšie faktory vo vnútri firmy)

Ondrej Ševčík, Agentúra JaspisOndrej Ševčík, Agentúra Jaspis: „Som rád, že sa nám vždy podarí vymyslieť niečo nové, či už sú to vylepšenia podstránok, spracovanie témy, ktorá nám na prvý pohľad nenapadne, alebo iný formát než je text. Miška si dokáže zabezpečiť kvalitných ľudí, samostatne zabezpečiť celú prípravu a nám odovzdá len finálny výsledok. Články majú výbornú čítanosť a pomáhajú nám dostávať sa na vyššie pozície vo vyhľadávaní.“

Aj vám pomôžem tvoriť užitočný obsah. Napíšte mi. 🙂

One thought to “Ako sa nám podarilo zvýšiť organickú návštevnosť o 164 % (prípadová štúdia)”

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.